Poznej svého instruktora

Již několik let se jak v Plzni, tak v celé ČR v různých sportovních centrech, jezdí na stacionárních kolech různých značek. Jsou centra, či sportovní a pohybová studia, kde se cítí člověk velmi dobře. Po stráveném čase v těchto centrech odchází příjemně unaven a psychicky uvolněn. Odchází s myšlenkou, že udělal něco pro své zdraví. Je však pravdou, že jsou centra a sportovní střediska, která z laického pohledu nesplňují některá hygienická pravidla a někteří instruktoři zapomněli, že nejezdí pro sebe a pro peníze, ale že jsou na hodině pro lidi.

S kolegyní Vlaďkou Johánkovou jsme během roku navštívili několik center v Plzni, Praze, Brně,Rokycanech nebo v polském Lublinu, kde se ,,jezdí kola´´ a byli jsme moc zklamáni. Neobhajuji teď Schwinn, přestože jsme oba dva držiteli tohoto certifikátu. Znám dost instruktorů, kteří jezdí s certifikáty různých školících zařízení ať Spinningu nebo Indoor Cyclingu a jezdí tak, jak by se podle mého názoru a zdravého rozumu mělo. Proto si myslím, že by měl každý z Vás poznat alespoň trochu svého instruktora a udělat si svůj vlastní názor. Vyzkoušejte, jak různá studia, tak i různé instruktory, pravděpodobně budete překvapeni.

  • Zajímejte se, zdá má instruktor certifikát pro výuku jízdy (některá sportovní zařízení tyto certifikáty vystavují, včetně fotek instruktorů).
  • Ptejte se svých známých, kteří již na hodinách určitého instruktora jezdili.
  • POZOR! Instruktor, který má plné hodiny ještě nemusí vyhovovat právě Vám.
  • Pokud se o Vás před hodinou a během hodiny nezajímá, nezjišťuje zda jste již někdy na kole jezdil(a), zda umíte nastavit kolo a pokud jste na kolo poprvé, jak jste na tom po fyzické stránce. Pokud instruktor půlku z celé hodiny sleduje zem pod sebe, svůj pulsmetr (když už ho vůbec má) a nebo se na sebe dívá do zrcadla, zřejmě si ani nevšimne, že má na hodině třeba osobu zdravotně indisponovanou, či ženu v jiném stavu. Asi nebude ten pravý! Chraňte si své zdraví.
  • Hodina by měla pro Vás být zajímavá, měla by Vás bavit a po hodině by jste měli být příjemně unaveni, ale ne mrtví. Ani v posilovně si nenaložíte činku na Vaše maximum, aby jste váhu dvakrát zvedli a pak se nemohli týden hýbat.

Uvědomte si, že jste sice žáky na hodině, instruktor není vševědoucí a nevidí do vás. Řídí se naučenými postupy a přirozeným instinktem, ale do Vás nevidí a nemůže ani přesně znát Vaši fyzickou kondici. Proto se na každé hodině řiďte hlavně svým vlastním rozumem a v rámci možností i vlastním pulsmetrem. Zvažte zda by lektor měl znát Vaše případná zdravotní omezení. Nezapomínejte, že žádný sportovec nezačne cvičit na plno bez předchozího zahřátí, a že i Vás jako malé děti rodiče učili, že na kole se bez držení nejezdí. Uvědomte si i při cvičení či protahování, zda jsou všechny cviky pro Vás bez zdravotních rizik.

Závěrem bych chtěl dodat, že i vybavení studia, jako jsou sociální zařízení a sprchy, jsou nedílnou součástí vizitky, jak instruktora, tak celého studia. Sprchy kam se bojíte vlézt i v botách by měli jedním z dalších kritérií, podle kterých si sportovní centrum vybíráte. Kvalita kol a jejich pravidelná údržba je předpokladem Vaší bezpečné jízdy.

Přejeme Vám Všem hodně zábavných, účelných, ale hlavně bezpečných hodin ve Vámi vybraných centrech.

Na článku spolupracovali Vlaďka Johánková a M3M Studio Plzeň.

Míša

7.1.2010

Nejlepší kola v Plzni

Nejlepší IC v Plzni je v Koloseu!!
Mají nejkvalitnější kola a mají jich celkem dostatek, sál je super, klimatizovanej. Instruktoři také. Doporučuji Markétu a Pé'tu. Chodila jsem do různých fitek, ale tohle je fakt nejlepší!!!

reagovat

Láďa Jarolím

5.2.2011

Názor

Každému samozřejmě vyhovuje jiné centrum a jiný instruktor. Vždy by se měl člověk zajímat, zda má instruktor potřebný certifikát , zkušenosti a lekce by měla být s přehledem tepových frekvencí. Jinak se nedá mluvit o tréninku, ale o zábavě.

reagovat

Karolina Hanáková

8.11.2013

Souhlas, pěkný článek

Souhlásím, přesně tak, ať už Schwinn Cycling nebo spinnig, záleží vždy na lidech. Instruktor je tu pro své klienty a měl by tvořit lekci pro ně a hlavně pro zdraví.

reagovat