Beach volleyball

Léto pomalu začíná a ty z vás, které nebaví pouhé válení u bazénu a preferují aktivní odpočinek, jistě osloví populární letní sport plážový neboli beach volejbal. Jedná se o míčový sport vycházející z klasického šestkového volejbalu. Beach se však na rozdíl od klasického volejbalu hraje na písku a proti sobě nastupují pouze dva páry hráčů. Hraje se převážně venku, jelikož je tento sport neodmyslitelně spojen s létem. Přes zimu si však můžete zapinkat i ve vytopených halách.

Historie beach volejbalu

Beach volejbal vzniknul ve třicátých letech 20. století po první světové válce, kdy američtí vojáci trávili svůj volný čas hraním volejbalu na plážích. První oficiální turnaj dvoučlenných družstev se uskutečnil v roce 1930 v Santa Monice. Po druhé světové válce se tento sport rozšiřuje také do Jižní Ameriky zejména do Brazílie, kde se organizují turnaje na proslulých pláží Rio de Janeira, jako jsou Copacabana, Ipanema a Leblon. Z beach volejbalu se stává senzace a v roce 1960 má premiéru slavný turnaj Maraton Beach Open v USA. První evropskou zemí kde se beach volejbal uchytil, byla Francie. Na počátku 80. let dochází ke vzniku asociace volejbalových profesionálů AVP a s pomocí FIVB tedy Mezinárodní volejbalové asociace sjednocují pravidla. První mistrovství světa v beach volejbalu je datováno na rok 1987 na pláži Ipanema v Riu, má velký úspěch a v roce 1993 se beach volejbal na OH v Barceloně stává olympijským sportem. V současné době působí na celém světě 95 aktivních národních federací. Plážový volejbal se stal velmi populárním a divácky i mediálně atraktivním sportem.

Pravidla

V beach volejbalu proti sobě nastupují vždy dvě družstva po dvou hráčích, kteří se během hry nesmějí střídat. Zápasy jsou hrány na dva vítězné sety do 21 bodů. V případě remízy se hraje třetí set do 15 bodů. Hráči jsou naboso a hraje se na pískovém hřišti o rozměrech 8x16 metrů. Hřiště je tvořeno pouze obrysovými čarami (umístěnými uvnitř rozměru kurtu) položenými na písku širokými 5-8 cm v barvě ostře kontrastní s barvou písku. Minimální vrstva písku je 40 cm. Písek by měl být jemný a kvalitní. Výška sítě se liší podle kategorií, muži mají výšku sítě 2.43 m, ženy 2.24 m a žáci do 12 let rovné dva metry. Volejbalový míč má objem 67 cm a váží 260 až 280 gramů.

Účelem hry je poslat míč povoleným způsobem přes síť na zem do pole soupeře a zabránit soupeři udělat totéž. Míč je uveden do hry podáním. Na podání se hráči pravidelně střídají a každý hráč má pouze 1 pokus. Při podání nesmí podávající hráč přešlápnout ani podšlápnout koncovou čáru. Podávající udeří míč jednou rukou nebo paží tak, aby přeletěl nad sítí do pole soupeře.  K vrácení míče do pole soupeře má družstvo právo použít tři odbití. Míč může být zahrán jakoukoliv částí těla, ale není dovoleno odbít míč dvakrát po sobě (vyjma po bloku a při prvním doteku). Rozehra pokračuje tak dlouho, dokud se míč nedotkne země, je „mimo" nebo se jej družstvu nepodaří vrátit povoleným způsobem.

Autor: Kristýna Vobecká

Ondra

21.6.2010

Volley

Už se těším na píseček:)

reagovat