Díly v seriálu

"...jízda na kole k rekreačním, dopravním, sportovním nebo turistickým účelům je v dnešní době velice rozšířená. Podle průzkumů se v Česku aktivní cyklistice věnuje až 1,5 milionů lidí..."

Reklama

Reklama

Cyklistika

Cyklistika neboli jízda na kole k rekreačním, dopravním, sportovním nebo turistickým účelům je v dnešní době velice rozšířená. Podle průzkumů se v Česku aktivní cyklistice věnuje až 1,5 milionů lidí. Není divu, jezdit na kole může skoro každý bez rozdílu věku a kondice a také se stačí naučit na kole jezdit v životě pouze jednou a už to umíte navždy. Stejně jako třeba plavání patří cyklistika mezi sporty, kterým se lidé věnují od dětských let až po stáří. Navíc je cyklistika velice prospěšná po fyzické i psychické stránce. Pravidelné ježdění zpevňuje svalstvo, zlepšuje krevní oběh, posiluje dýchací soustavu a jako všechny fyzické činnosti je prospěšná i pro psychiku.

Historie

Vývoj cyklistiky jako sportu je samozřejmě neodmyslitelně spojen s vynálezem jízdního kola. Tento počin je připisován baronu Ludwigu von Draisovi z Bádenska, který v roce 1817 poprvé usedl na svůj tehdejší velocipéd a pomocí odrážení nohou ujel 15 kilometrů za hodinu. První kola byla dřevěná a nazývaly se draiseny. V roce 1861 pařížský mechanik Ernest Michauxe připevňuje na dřevěnou konstrukci vysokého kola kliky a šlapky a dozadu přidává menší kolo pro udržení rovnováhy. V roce 1868 se setkáváme s prvními koly z kovu a do roka se vyrábí až 50 tisíc kusů ročně.

V květnu roku 1868 byl uspořádán první cyklistický závod na světě na trase Paříž-Rouen a cyklisté soupeřili také na dostihových drahách. V roce 1893 byla založena světová federace (ICEA), která se roku 1900 přetransformovala na dnešní Světovou cyklistickou unii (UCI).

Cyklistika byla olympijským sportem již od prvních Olympijských her. V roce 1903 se poprvé jelo Tour de France, který vypsali dva novináři jako etapový závod na 2400 km, v roce 1921 první mistrovství v silniční cyklistice. Jak se kolo neustále zdokonalovalo, popularizovalo a zlevňovalo, jezdilo na něm stále více lidí. Dělníci do práce, lidé na výlety a začalo se také závodit a vzniká dráhová a silniční cyklistika. Roku 1891 přišel další pokrok ve formě vynálezu snímatelné pneumatiky bratří Michelinů.

Jezdí, jezdíš, jezdíme

Sportovní cyklistiku dělíme na rychlostní – dráhová, silniční, terénní- BMX, biketrial, cyklokros a sálovou – kolová, krasojízda na kole. Rekreační kola potom na horská, silniční a trekingová. Intenzita tréninku je velice individuální, záleží na obtížnosti terénu a počtu najetých kilometrů cyklisty. Tomuto sportu se můžete věnovat v podstatě kdekoliv, stačí vám k tomu pouze vyhovující kolo. Největší cyklistická sezóna je však od dubna do října a kromě deště se dá jízda na kole provozovat v jakémkoliv počasí. Některým nadšencům v jízdě na kole nezbrání ani vánice a nízké teploty. A jako dopravní prostředek splňuje kolo všechny ekologické normy☺

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.