Golf – výbava, cena, hra

Výbava na golf aneb na modrou zapomeňte

Je obecně známo, že výbava na golf patří mezi vyšší položky v rodinném rozpočtu. Ne vždy tomu tak musí být. Golfové vybavení se dá pořídit dokonce do 10 000 Kč se vším všudy.

Hole

Golfová hůl se skládá z hlavy (clubhead), násady (shaft) a držadla (grip). Hole se dělí na patry, železa, hybridy a dřeva. Puttery jsou hole specifické pro "doražení" míče do jamky. Jejich úderová plocha je kolmá k zemi, takže míče se jen kutálejí. Železa mají hlavu vyrobenu z kovu. Hybridy jsou hole, které vypadají téměř jako dřeva, ale liší se váhou a výplní báně. Je to tedy něco mezi železem a dřevem. Dřeva byla původně vyráběna ze dřeva, nyní se používají kovy, na úderovou plochu ocel a na další část titan, většinou bývá dolní část hole dutá. Železa se používají obecně na kratší a přesnější rány, dřeva naopak pro dlouhé rány. Hole se liší délkou a sklonem úderové plochy.

Standardní sada golfových holí se skládá ze tří dřev a devíti želez. Pravidla golfu umožňují mít v bagu 14 holí a většina golfistů má v bagu další železo nebo zvláštní dřevo. Hole vám pravděpodobně vydrží mnoho let, takže jde o jednorázovou investici. Nová sada holí, např. značky Silverline nebo TOP-FLITE  by neměla stát více než 5.000,-Kč (nejlevnější řešení na trhu) nebo chcete-li investovat do značkové výbavy, zkuste Callaway, Mizuno nebo Snake Eyes,které jsou lehce hrané nebo zbrusu nové a u nás opět nejlevnější na českém trhu.

Bagy

Bag je vak na vaše nově zakoupené hole. Je neodmyslitelnou součástí golfové výbavy. Pravděpodobně se setkáte s dvěma druhy bagů.

Stand bag má nožičky na které jej lze kdekoliv postavit, je lehčí a popruhy má maximálně upraveny na (celkem pohodlné) nošení. Taky má relativně málo kapes, takže se do něj moc věcí nevejde. Také prostor na hole je obvykle menší, což je méně pohodlné, ale podstatnou výhodou je jednoduché nošení.

Cart bag je veliký, s množstvím přihrádek a kapes uzpůsobených tak aby byli pro uživatele lehce dosažitelné když a vejde se do něj vše co je na celý den golfu potřeba. Nedá se však nosit na rameni, pouze přenášet a je velmi nestabilní, takže ho jen tak někdo nepostavíte.

Doporučuje se mít oba bagy a střídat je podle situace.

Oblečení

Pro začátek si naprosto bezpečně vystačíte se sportovní obuvi (tenisky či boty), které pevně drží nohu a jsou bez výrazného vzorku, který by mohl poničit greeny, trička s límečkem (to je součástí golfového dress kodu) a v případě, že jste muž a nechcete ukazovat nohy v šortkách, vezměte si kalhoty ne však modré rifle. Opačné pohlaví si vystačí se šortkami, sukní nebo rovněž kalhotami. V případě džínsů si ohlídejte barvu, modrá na golfové hřiště tradičně nepatří.

Budete potřebovat také golfovou rukavici  (pro praváky na levou ruku a pro leváky opačně). Nová dobrá rukavice stojí do 300,-Kč. Rukavice vám pomůže zlepšit a udržet grip.

Hra

Obvykle je nutné investovat i do výuky golfu - golfového kurzu, který se dá pořídit kolem 12 000 korun.  Co se samotné hry týká - stojí od 200 Kč až po 3000 Kč (záleží na hřišti). Členství v ČGF (kvůli možnosti hraní turnajů) se dá pořídit od 2500 Kč ročně. Pro hraní na hřištích existuje celá řada finančních modelů = členství na hřištích opravňující k neomezené hře a dalším výhodám. Na menších hřištích stojí neomezená hra jen pár tisícovek ročně.

Autor: Kristýna Vobecká

Na článku jsme spolupracovali s eshopem WebGolf.cz

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.