Inline vybavení a výběr bruslí

Pokud se hodláte zapojit mezi bruslařské nadšence, prvním krokem k tomu musí být koupě správných bruslí přesně pro vás. Na tuzemském trhu je totiž nabídka opravdu široká a zorientovat se v ní není jen tak. Ale nebojte se, dobré brusle se dají pořídit i za velmi příjemné ceny.

Bota

Výběr bruslí by měl začít samotnou botou. Pro rekreační bruslení je ideální zvolit pohodlnou a měkkou botu typu fitness. Doporučuje se zvláště začátečníkům, protože posazení boty je vyšší a zaručuje ještě nejistým bruslařům stabilitu a větší oporu. Bota se prodává jak v pánském tak v dámském provedení. Dámská bota se liší jemnějším designem a rozdílným anatomickým tvarováním.

Dámské inline brusle Rollerblade Active 90 MX

Inline brusle Tempish Temper Top

V obchodě se můžete setkat s klasickým zavazováním na tkaničku i se speciálním systémem zapínání se silikonovou strunou. Šněrovací boty jsou levnější, ale boty se zapínám, poskytují větší komfort, lepší stabilitu a jistější zpevnění kotníku. Pokud hodláte do svých budoucích bruslí investovat více peněz, můžete si pořídit botu s tzv. paměťovým efektem. Tento typ boty umožňuje svému uživateli díky gelové složce dokonalé přizpůsobení, eliminuje možnost oděrek a poskytuje vyšší komfort.

Rám

Hned po zvolení vhodného typu boty následuje výběr rámu, který je pevně přimontovaný k botě, a jsou do něj zasazena bruslařská kolečka. Rámy se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji používaným materiálem je plast, ten je vhodný hlavně pro lehčí váhové kategorie, protože u osob s větší hmotností by mohlo dojít k jeho deformaci. Jasnou výhodou plastu je lehkost a eliminace otřesů při bruslení. Často se k výrobě rámů používá i kov. Nejkvalitnější jsou kovové rámy z hliníku či karbonu. Tento druh rámů je dražší ale na druhou stranu velmi odolný.  Nezapomeňte si všimnout údajů na rámu uvádějících rozpětí velikosti koleček, které je možné do rámu vložit. U fitness bruslí se toto rozmezí pohybuje mezi 80-90mm.

Dámské inline brusle Rollerblade Active 90 MX

Inline brusle Tempish Temper Top

Kolečka

Neodmyslitelnou součástí brusle jsou kolečka. Obvykle jsou v rámu umístěna čtyři kolečka za sebou a liší se velikostí a tvrdostí. Obecně platí, že čím větší kolečka tím větší rychlost. Pro začátečníky je doporučována menší velikost koleček pro jejich lepší ovladatelnost.  U brusle typu fitness se velikost pohybuje v rozmezí od 44-110 mm. Tvrdost koleček se udává ve speciálních jednotkách. Obvyklé  rozmezí tvrdosti koleček je 74A – 100A. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, odolnější vůči opotřebení, ale méně tlumí otřesy. Pokud jste pokročilejšími bruslaři a toužíte si zajezdit energičtěji a kvalitněji, není na škodu zvolit kolečka s větším průměrem a tvrdostí mezi 80A-86A.

Inline kolečka Rollerblade Urban 80A 84 mm

Inline kolečka Hyper XTR 84 mm

Ložiska

Výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy mají ložiska. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro bruslaře znamenají méně námahy. Kvalitu ložisek určuje norma ABEC 1-9, která udává možnou odchylku ložiska od přesných rozměrů. Norma ABEC je udávána pouze lichými čísly a čím vyšší číslo, tím vyšší je přesnost ložiska.  V nejlevnějších bruslích naleznete ložiska ABEC 3. Nejrozšířenější jsou v dnešní době ložiska ABEC 5 a ABEC 7. Pro fanoušky sportovní a rychlé jízdy jsou potom určená nejkvalitnější ložiska nesoucí označení ABEC 9. Kvalitu ložisek můžete při nákupu bruslí otestovat jednoduchým testem. Zkuste kolečka roztočit rukou, a pokud je doba otáčení všech koleček přibližně stejná, kolečka mají mít tichý chod a plynulý dojezd, máte jistotu, že kupujete brusle s kvalitními ložisky.

Ložiska Rollerblade SG7 sada 16ks

Náhradní brzda Tempish F21

Brzda

Součástí brusle typu fitness by měla být i brzda, její používání je bezpečnější a šetrnější než brzdění kolečky. Někteří zkušení bruslaři jezdí pro větší rychlost bez brzdy, ale začátečníci by kvůli bezpečnosti měli rozhodně jezdit s brzdou.

Ochranné vybavení

Stejně jako plynulá a rychlá jízda je důležitá i vaše bezpečnost, proto je nutné se při nákupu bruslí zaměřit i na ochranné vybavení. Ať už jste začátečník nebo zkušený bruslař bez chráničů a helmy se neobejdete.  Chrániče se používají na kolena, lokty a dlaně a můžete použít i klasickou cyklistickou přilbu. K dostání jsou však i speciální přilby na in-line brusle.

Inline chrániče Tempish CoolMax

Inline helma Tempish Flight Black

Výběru bruslí a ochranných prvků věnujte patřičnou pozornost. Veškeré vybavení je třeba při nákupu pořádně vyzkoušet, aby přesně sedělo a spolehlivě vám zaručilo ochranu před úrazem. Investice do kvalitní a spolehlivé výbavy se vám mnohonásobně vrátí při požitku z rychlé a bezpečné jízdy. V každém specializované prodejně jsou připraveni vám s čímkoliv poradit a pomoct s výběrem, takže se nebojte zeptat. 

Autor: Kristýna Vobecká

Na článku jsme spolupracovali s eshopem Sportobchod.cz

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.