Není hřiště jako hřiště

Cvičná louka, putting green, chipping green? Co je to veřejné nebo in-door hřiště? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Driving Range

Cvičná louka, jak se drivingu také říká, je nejčastějším místem tréninku golfistů všech úrovní i místem prvních golfových pokusů. Obvykle jde o louku s řadou odpalovacích míst umístěných v řadě na jejím okraji. Protože hráči trénují nejrůznější typy ran s různě vzdáleným místem dopadu míče, do prostoru louky před odpalovacími místy je vždy z bezpečnostních důvodů zakázán vstup. Na cvičné louce je obvykle také možné domluvit trénink s trenérem. Vždy je třeba dávat pozor na bezpečnost - přehlédnutá hůl ve švihu je stejně nebezpečná, jako letící míč.

Putting green vs. Chipping green

Cvičné jamkoviště vs. jamkoviště pro trénink přihrávek, označováno též Approach Green či Pitching Green. V obou případech jde o jamkoviště, tedy pečlivě střiženou uhlazenou plochu určenou pouze pro patování, neboli dohrání míče do jamky po zemi. Hráči zde trénují především odhad tvaru a sklonu povrchu jamkoviště, které rozhodují o tom, kudy a jak daleko míč doběhne a jestli při tom nemine jamku. V případě putting greenu se pouze patuje, v případě approach greenu se trénuje přesnost krátkých příher z blízkého okolí greenu kdy dráha doběhu míčku hraje hlavní roli. Povrch jamkoviště vyžaduje od hráčů určitou ohleduplnost - šoupání nohou či vysoké podpatky správci neuvidí rádi.

Veřejné hřiště

Nejprve je třeba vysvětlit, že jde o zavádějící pojem. Prakticky všechna golfová hřiště jsou „veřejná", na řadě z nich je ale vyžadováno držení tzv. hendikepu (zkratkou HDC či HCP, obecně používané označení téhož je „mít zelenou kartu", zkráceně „ZK"), neboli držení golfového „řidičského průkazu", který zaručuje určitou minimální výkonnost a zkušenost hráče. Hřiště vyžadující od hráče hendikep nejsou pro začátečníky vhodná mimo jiné proto, že by byla příliš těžká. Pojem „veřejné hřiště" se proto ustálil jako označení hřiště bez omezení výkonnosti hráče. Obvykle je takové hřiště kratší a zjednodušenou obdobou hřišť mistrovských, nabízí ale plnohodnotnou golfovou hru. Veřejná hřiště bývají navštěvována i pokročilými hráči z tréninkových důvodů.

Golfová akademie

Je to areál s více tréninkovými možnostmi, zejména pro trénink krátké hry okolo jamkoviště. Obvykle umožňuje trénovat příhry k vlajce z modelovaného terénu a různých překážek na krátké vzdálenosti (v řádu desítek metrů).

In-door

Tréninková golfová sportoviště uvnitř budov, oblíbená zejména v zimě. Golfové haly poskytují většinou tréninkovou síť, do níž hráči míče tréninkově odpalují a putting green (jamkoviště) s provozem podobným jako v létě na cvičné louce. Některé in-doory nabízejí také „full-swing" golf, neboli počítačový simulátor umožňující reálnou hru na virtuálních hřištích, zpoplatněný obvykle hodinovou sazbou v řádu několika set korun.

Závěr

Různé formy (out-door) tréninkových ploch jsou často soustředěné v jednom areálu, je také je obvyklé očekávat tyto plochy u všech velkých hřišť. Některé tréninkové areály vybírají vstupné (běžně do 100 Kč), jiné nikoliv. Na místě bývá možné si vypůjčit hůl (50 až 150 Kč), či sadu několika holí. Na cvičné louce se odpalují pouze vypůjčené míče, nejčastěji kus za 1 až 2Kč.

Zdroj: cgf.cz

 

 

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.