Díly v seriálu

"..nemusíte být striptérka ani barová tanečnice, abyste se mohla svobodně točit kolem tyče, posílit svaly, zlepšit kondici, zhubnout a ještě si to ke všemu užít.."

Reklama

Reklama

Pole dancing

Opravdu nemusíte být striptérka ani barová tanečnice, abyste se mohla svobodně točit kolem tyče, posílit svaly, zlepšit kondici, zhubnout a ještě si to ke všemu užít. Stačí navštívit kurz tance/sportu pole dance. Jedná se o u nás zatím méně známou formu cvičení, která se však v zahraničí již delší dobu těší velké oblibě. Jinými slovy: Pole dance je forma performačního umění kombinovaného s tancem a gymnastikou a naprostou nezbytností k tomuto tanečnímu projevu je svislá tyč, tolik slovníková definice.

Vzpruha pro vaše sebevědomí

Mimo to pole dance spočívá v kombinaci tanečních a posilovacích prvků silovými a výdržovými cviky prováděnými právě na svislé tyči. Při samotném cvičení dochází k posílení téměř všech svalových skupin a následně k jejich zpevněni. Za krátkou dobu se budete moct díky pole dance chlubit především zpevněnými pažemi, krásně vytvarovanými stehny a posílenými břišními svaly. A díky důslednému protažení před a po lekci, které je pro samotné cvičení naprosto nezbytné, získá vaše tělo lepší pružnost. Ale pole dance není jenom o vytvarování postavy, jde o mnohem víc. Tato aktivita totiž působí naprosto zázračně jako zvedač sebevědomí a vůbec nezáleží na tom, kolik vám je nebo jaké číslo vám ukazuje váha, když na ni stoupnete. Na tyči se udrží každý bez rozdílu fyzické zdatnosti a dosavadní zkušenosti s tancem či sportem. A kromě většího sebevědomí v sobě pravděpodobně jako mnoho žen před vámi při pole dance objevíte dračici, ztracený sex appeal a zahodíte případný stud a ostych. 

Všechno začalo v Kanadě

Historií tance kolem tyče jako takového můžeme vysledovat daleko do minulosti. V Africe sloužila určitá forma tance kolem kmene stromu k sexuálnímu vyjádření zasnoubené ženy, stejně jako pohanský tanec Maypole evokující ženinu plodnost a používaný jako namlouvací rituál. Ale opravdový pole dance, jak ho známe teď, byl poprvé předveden v Kanadě roku v 80. letech 20. století v místních striptýzových klubech. Za jeho průkopnici je považována mistryně světa v tomto tanci Fawnia Mondey, která během 90. let začala učit obyčejné kanadské hospodyňky, jak se správně chopit tyče a být přitom sexy. Také ona vydala první instruktážní DVD věnované pole dance. Tanec kolem tyče se velmi rychle rozšířil do celého světa a stačilo málo, aby se z této výsady barových tanečnic stal oficiální tanec zaměřený na udržování těla a fyzickou zdatnost. Pole dance si získává oblibu po celém světě a díky svému sportovnímu zaměření, už není nadále spjat se sexem a s lehkými dívkami. Pole dance se stal uměleckým vyjádřením a sportem, v němž se pořádají různé soutěže a mistrovství a jeho průkopníci dokonce usilují o zařazení mezi olympijské sporty.

Pořiďte si vlastní tyč

Pro pole dance se používají speciální profesionální tyče značky X-pole určené přímo k tomuto sportu. Můžete se setkat s klasickou statickou tyčí nebo tyčí otáčecí, která je určena pro profesionálky, jež díky odstředivé síle dosahují pomocí této tyče větší dynamiky a rychlosti při otáčkách. Momentálně již není problém sehnat danou tyč přes internet a namontovat si ji třeba v obýváku, jak to dělají opravdové milovnice tohoto sportu.

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.