Díly v seriálu

"...jízda na kole k rekreačním, dopravním, sportovním nebo turistickým účelům je v dnešní době velice rozšířená. Podle průzkumů se v Česku aktivní cyklistice věnuje až 1,5 milionů lidí..."

Reklama

Reklama

ROZHOVOR: instruktor spinningu a cyklistiky Pavel Dočkal

Seznamte se s instruktorem spinningu a cyklistiky, zakladatelem cestovatelského uskupení vášnivých cyklistů Biketour a nadšeným sportovcem Pavlem Dočekalem. Pavlovi je 23 let, vystudoval jazykové gymnázium a mezi jeho další koníčky patří cestování, turistika a aktivně se zapojuje do charitativních akcí, jako je například pomáhání při povodních v Libereckém kraji.

Jak dlouho se věnujete cyklistice? Kdy poprvé jste na kole seděl a kdy podle vás přestává cyklistika být rekreačním koníčkem a stává se sportem?

Poprvé jsem seděl na tomto úžasném vynálezu zvané kolo už jako malé dítě. Pomatuji si, že mi tenkrát na něj rodiče namontovali malá přídavná kolečka, abych nespadl na zem a udržel stabilitu. Ještě ani před pár lety mě nenapadlo, že by se mohl tenhle sport stát zároveň mým povoláním.

Cyklistika je pro mě přesto stále koníčkem a v tuto chvíli můžu říct, že nemám ambice se drát do profesionální sféry a zdolávat jeden závod za druhým. Podle mě musí sport především bavit a přinášet pohodu, radost a vnitřní klid. Právě kvůli tomu se na něm člověk stává závislým.

Proč cyklistiku doporučujete klientům a co vás na ní nejvíce baví?

Největší přínos a benefit pro nás, jako sportující populaci, je rozhodně zdravotní hledisko cyklistiky. Posilování imunitního systému a s tím spojená odolnost vůči nemocem, zlepšení kardio-vaskulárního systému a v neposlední řadě také kondice a delší výdrž v zátěži. A tou druhou stránkou, proč ji stále častěji vyhledáváme je tzv. společensko-kulturně-poznávací záležitost. Jezdíme v přírodě, objevujeme historické památky, zažíváme notnou dávku vzrušení podpořenou endorfiny při sjezdech v terénu a to vše za doprovodu lidí, se kterými nám je dobře a trávíme s nimi rádi čas.

Na kole umí jezdit víceméně každý, ale správnou techniku je třeba neustále vylepšovat. Jakých zásadních chyb se rekreační cyklisté dopouštějí?

Máte pravdu, kolo se pomalu i v naší republice stává nejenom sportovním nástrojem, ale i významným dopravním prostředkem, avšak ne v takové míře, jak tomu je především v Nizozemí nebo Finsku. Jízdu ovládá až na výjimky skoro každý, nicméně můžeme pozorovat velké rozdíly v provádění samotného pohybu.

Když pomineme desetitisícové položky za kvalitní vybavení nejvyšší kvality a z nejlehčích materiálů sloužící závodníkům k dosahování nejlepších časů, měli bychom se zaměřit na to, jak vůbec šlapeme. Začněme tedy posazením chodidla na pedálu. Plocha dotyku je ideální v tzv. středu nášlapné plochy v pásu 5 cm, přičemž její osa protíná kloub palce. Laicky řečeno ploška blíže prstům, kde je vyvíjen největší tlak. Pokud vlastníme některý z nášlapných systémů (nejrozšířenější SPD pro MTB nebo LOOK pro silnici), do jiné polohy vlastně ani chodidla umístit nemůžeme. Důležitý je také přímočarý pohyb všech zapojovaných části nohy tak, aby se např. klouby nevychylovaly ze své přirozené cesty po kruhu šlapání, jinak hrozí poškození pojivových tkání. Abychom byli schopni tohoto cíle dosáhnout, předchází všem radám správné nastavení výšky sedadla, ideální vzdálenost od řidítek (odvíjí se od velikosti rámu). Kolikrát je správná jízda na kole zkrátka věda.

Jakému terénu a tedy i způsobu ježdění dáváte přednost? Proč?

Jelikož vlastním horské kolo uzpůsobené více do terénu, ze všeho nejradši se vrhám na kamenité sjezdy plné kořenů po turistických lesních stezkách. A pokud se objeví na trase i nějaký vodní brod nebo úsek, který je potřeba zdolat pěšmo s kolem v ruce, to pak mé srdce zaplesá nejvíce. Vždy ale záleží na náladě, chuti a aktuálnímu rozpoložení. Jsou dny, kdy si člověk dopřeje lehčí rekreační jízdu po rovném asfaltu nebo šotolině kolem řeky. Každý si v  ježdění musí najít své a uzpůsobit si výlet dle svých aktuálních fyzických schopností a technických dovedností.

Máte nějaké oblíbené trasy v České republice i mimo ni?

Oblíbených tras je nejenom u nás, ale i v zahraničí, nepřeberné množství. Za rozhodně nejkrásnější destinaci, kde se snoubí neuvěřitelná kompozice přírodních scenérie, viničních tratí a historických památek, považuji jižní Moravu. Mezi Valticemi a Lednicí se totiž rozprostírá unikátní dílo zapsané na seznam kulturního a historického dědictví UNESCO Lednicko-Valtický areál. Rod Lichtenštějnů tu od 16. do 19. století nechal zbudovat pro své panstvo a šlechtu hned několik staveb sloužících k rekreaci a lovu, v němž měli velké zalíbení. Hraniční zámeček, Chrám Tří Grácií, Apollonův chrám, Janův hrad, zámek v Lednici – to je jenom zlomek památek, které rozhodně stojí za to navštívit. Na závěr letního dne pak posedět v příjemně chladném vinném sklípků, poválet na jazyku víno nejvyšší kvality a poslouchat libozvučné tóny moravské cimbálovky. Nabídka, která se neodmítá, nemyslíte?

Ze zahraničí už jenom krátce zmíním například největší ledovcové jezero v Itálii Lago di Garda, nebo další plánovanou akci letos na přelomu září a října: Kolo-jachta v Chorvatsku. Netradiční spojení kulturně-historického poznávání dalmatských ostrovů ze sedel kol a aktivního jachtění v průzračných vodách Jadranu.

S jakými klienty se na vašich výpravách nejčastěji setkáváte, respektive dá se charakterizovat typ lidí, které to táhne ke kolům?

Ve sportu je krásná jedna věc, že nikdy netušíte, s jakými osobami se při něm seznámíte. Troufám si říct, že jsem poznal lidi z nejrůznějších oborů, ať už to byli právníci, úspěšní majitelé firem, realitní a pojišťovací makléři, účetní, marketingoví experti, prodejci, lékaři nebo policisté. Na cestách jde profese stranou. Vyrážíme jako jedna parta pohodových lidí, kteří nezkazí žádnou srandu a je v tu chvíli úplně jedno, zdali ten či onen vydělává 100 tis. nebo 20 tis. měsíčně. Ani věk nehraje žádnou roli. Kolikrát se v kopcích ukáže, že šedesátiletý pán uštědří pomyslnou porážku na vrcholu mladíkovi okolo dvacítky v řádu několika minut.

Působíte také jako instruktor spinningu, můžete porovnat spinning a cyklistiku v terénu? Působení na organismus, náročnost, výhody a nevýhody...

Spinning je skvělá příprava na cyklistickou sezónu během zimních měsíců, kdy je více méně nemožné prohánět se ve venkovním prostředí. Správně naplánovaný trénink pro cílenou skupinu klientů přináší překvapivé výsledky ve výkonnosti. Pomáhá také při rekonvalescenci po různých zraněních svalového a kosterního aparátu díky možnosti regulace zátěže. Pokud se ale ptáte, jestli je jím možné nahradit ten požitek z jízdy, kdy dupnete do pedálu a vítr vám šlehá do tváří, tak rozhodně ne. Vůbec tím ale nechci shazovat jeho popularitu. Já sám jsem na něm závislý a týdně odcvičím až 16 hodin. Ve spojení s dobrou hudbou vás motivuje ke stále častější účasti na hodinách. Musí být především zábavný, stále se měnící a přinášející něco nového - a to vám zajistí jedině kvalitní a oblíbený instruktor. Nemluvě o zdravotních benefitech a významného usnadňujícího prostředku k dosažení dokonalé postavy.

Jak jste se dostal k projektu Mujinstruktor.cz a co vám přináší?

Zakladatel projektu Lukáš Žďárský mě na základě doporučení od naši společné známé kontaktoval a hned na první schůzce jsme navázali vzájemnou spolupráci, která je prospěšná pro obě strany. Zejména se mi  líbí nápad sjednotit všechny instruktory a nabízet jejich služby „pod jednou střechou“.

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.