Díly v seriálu

"...Zumba čerpá zejména z rychlých tanců jako je salsa, mambo, merengue, flamenco či tango. Pointou celého cvičení, pokud se to tak dá Zumba vůbec nazvat, je zpotit se, vyřádit, spálit kalorie, vytvarovat si postavu a přitom všem se cítit jako na taneční párty..."

Reklama

Reklama

ROZHOVOR: instruktorka zumby Pavla Lužná

V rámci našeho seriálu o Zumbě vám přinášíme rozhovor s instruktorkou tance Pavlou Lužnou. Pavle je 34 let, pochází z Přerova, ale bydlí a provozuje taneční studio v Brně. Tanec je její prací, vášní i koníčkem, a jak sama říká, tanec jí změnil život a udělal z ní šťastnějšího člověka. Mezi její další koníčky patří lyžování, inline, cestování a informatika.

Jak dlouho se Zumbě věnujete a co vás k tomuto poměrně novému sportu přivedlo?

Zumbě jako takové se věnuji od prosince roku 2009, kdy jsem získala oficiální certifikát. Předtím jsem se 12 let věnovala soutěžním společenským tancům, díky kterým jsem získala všeobecný taneční základ. Karibským a brazilským tancům se tanečně a lektorsky věnuji osmým rokem a podobnou aktivitu jako je Zumba, jsem shodou náhod začala provozovat o několik měsíců dříve pod názvem Dancemania. Zumbu jsem v tanečním studiu začala praktikovat zejména pro její celosvětovou proslulost zapříčiněnou účinnou firemní propagací.

Bylo těžké získat instruktorskou licenci, a jak její získání v praxi probíhá?

Upřímně řečeno, samotné získání instruktorské licence pro mě bylo velkým zklamáním. Na certifikačním workshopu nás bylo cca 50, z toho minimálně tři čtvrtiny zúčastněných pravděpodobně nikdy netancovali salsu či merengue, což je defacto základ Zumby a podmínkou získání certifikátu bylo pouze absolvování dvoudenního workshopu, tedy žádné praktické či teoretické zkoušky. Musela jsem se tedy smířit se základním cílem Zumby, kterým je zábava a intenzivní pohyb bez ohledu na správné provedení tanečních kroků. A Zumba opravdu není tanec v pravém slova smyslu, je to mix různých pohybů na originální latinsko-americkou hudbu a jestli někomu vyhovují spíše jednoduché aerobikové pohyby, pohyby z moderních tanců či náročnější latinsko-americké kroky, je už čistě na něm.

Co vás na Zumbě baví, pro koho je určena a proč ji klientkám doporučujete?

Na Zumbě mě baví spojení tance, krásné hudby a intenzivního pohybu. Oproti aerobiku jsou zapojovaný partie boků a břicho, prostě při Zumbě se ženy krásně rozvlní a zavrtí si boky, což je pro většinu z nich příjemné :-) Zumba je vhodná pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví a doporučuji ji těm, kteří se chtějí intenzivně hýbat, aniž by u toho museli trpět.

V čem tanec váš život?

Zajímavá otázka. Vlastně úplně ve všem, ale to by bylo nadlouho. Ve zkratce udělal tanec z tichého introverta, kterým jsem byla, společenského člověka a umožnil mi nalézt spoustu přátel a jsem díky němu celkově šťastnější a spokojenější.

Kde jste se poprvé seznámila s projektem Mujinstruktor.cz?

Na projekt jsem narazila náhodou při vyhledávání podobně zaměřených serverů a hned mě velmi zaujal.

Jak dlouho trvá stát se dobrým tanečníkem, a setkala jste se s klienty, kteří k tanci neměli vůbec žádné předpoklady?

Dobrým tanečníkem se stane především člověk, kterého tanec chytne za srdce a intenzivně se mu věnuje bez ohledu na předpoklady. Jak dlouho trvá, než se člověk stane tanečníkem je opravdu velmi individuální a důležitější než čas je intenzita a motivace. Neřekla bych, že existují lidé, kteří nemají vůbec žádné nadání, spíš existují lidé, které tanec nechytne a nemají tak motivaci se jej pořádně naučit. Znám spoustu lidí, o kterých bych dříve řekla, že nemají k tanci žádné předpoklady, ale i přesto se svojí pílí dokázali vypracovat na velmi dobré tanečníky.

A rada pro Zumba začátečníky na závěr:

Nevzdávejte to, pokud vám některé kroky ze začátku nejdou přesně podle instruktorky, tancujte si je po svém, věřte, že i instruktorce daly ze začátku zabrat :-) Na lekcích se uvolněte, zaposlouchejte do hudby, zapomeňte na všechny starosti a užívejte si příjemného pohybu. A pokud vám některá instruktorka opravdu nevyhovuje, zkuste jinou, každá má svůj styl, svoji hudbu a určitě najdete lekce, které vám budou sedět. Protože v žádném jiném sportu nenajdete tak velké rozdíly mezi jednotlivými instruktory jako právě v Zumbě.

Profil Pavly Lužné si můžete prohlédnout zde

Informace o jejím studiu najdete také na:

www.zumba-brno.cz

www.tanecnistudio.eu

www.salsabrno.cz

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.