ROZHOVOR: nejoblíbenější inline instruktorka Regina Kusová

Regina Kusová se jako instruktorka věnuje výuce in-line bruslení a fitness, mimo to se zajímá o sportovní výživu. Pochází z Prahy, je jí 34 let a bruslení se věnuje již 4 roky. Původní profesí je sice učitelka, ale její láska ke sportu ji přivedla na cestu instruktorky. Na webu Mujinstruktor.cz patří mezi nejoblíbenější instruktorky a mezi klienty je velice populární.

Profil Reginy najdete zde

Jak jste se k bruslení dostala a jak se z vás stala instruktorka?

Přiznám se, že si už nevzpomínám, co mě vedlo k tomu, abych si poprvé nazula in-line brusle a vyjela. Myslím si, že to byla touha vyzkoušet něco nového a chuť sportovat. V dětství mě hodně bavilo bruslení na ledě. Dokonce jsem prý dostala své jméno podle krasobruslařky Reginy Heitzer. První kolečkové brusle jsem si koupila na základě doporučení svého bratra a mohu říci, že stálo za to vsadit na kvalitu. Instruktorkou jsem, protože díky tomu mám možnost realizovat svůj dětský sen stát se učitelkou a zálibu v individuálním sportu současně. 6 let jsem učila na střední škole a velmi intenzivně sportuji poslední 4 roky. Ke skloubení těchto dvou činností došlo až poté, co jsem změnila své bydliště i zaměstnání. Přestěhovala jsem se z Moravy do Prahy, kde mám možnost věnovat se své instruktorské činnosti, která je ale stále "jen" mým koníčkem. Moc mě to baví a především mě těší pokroky, kterých dosahují moji klienti.

Jakým způsobem probíhá hodina inline, nedokážu si ji moc představit, protože mi bruslení připadá jako hodně individuální a rekreační sport?

Lekce in-line bruslení probíhá podle úrovně klienta a počtu lekcí, které má již za sebou. Většina mých současných klientů jsou úplní začátečníci nebo se už několik let neúspěšně pokoušejí začínat sami. Vždy v úvodu lekce seznámím klienta s tím, čemu se budeme věnovat a jak budeme postupovat. Důležité je zjistit výchozí stav, ve kterém se klient nachází, jaké jsou jeho možnosti, předpoklady (zdravotní omezení apod.) a především jeho očekávání od našeho tréninku. Tedy čeho chce dosáhnout a kolik hodlá výuce věnovat času. Podle toho následně určím postup a tempo výuky.

Během první lekce se klienti učí základní postoj a postavení nohou (přenášení váhy a udržováním rovnováhy), které je potřeba dodržet, aby se správně naučili techniku bruslení (skluz, otáčení, přešlapy, jízda vzad apod.). Následuje velmi žádaná část výuky a tou je brzdění. Klienti často považují zastavování na bruslích za nejobtížnější a nejzásadnější dovednost, kterou se chtějí naučit. Obvykle jsou velmi mile překvapeni, za jak krátkou dobu jsou schopni naučit se základní techniky. V navazujících lekcích se již takto zvládnutá technika procvičuje a zdokonaluje, přidávají se nové prvky a navozují nové situace, do kterých se bruslař může během jízdy dostat např. překážek, jakými jsou různé nerovnosti na dráze atd.

Jaké lidi nejčastěji trénujete? A kde tréninky probíhají?

Mými klientkami jsou nejčastěji ženy ve věku 30-50let (individuální nebo párové lekce). Ale občas se setkám i se skupinkou (rodinami), ve které jsou ženy, muži i děti různého věku. Jak už jsem zmínila, je potřeba přizpůsobit se klientovi a to nejen způsobem a tempem výuky, ale také volbou správného místo pro výuku.  Parametry pro výběr jsou především povrch a členitost terénu. Pro začátečníka je vhodný hladší povrch (asfalt). Jakmile získá jistotu a zvládne techniku bruslení, může vyjet i na drsnější povrch. Zastávám názor, že by se měl klient v krátkém čase seznámit s různými typy povrchů, naučit se sjíždět z kopce a naopak jej umět vyjet, chodit po schodech apod. Snažím se klienty do těchto situací přivádět již v průběhu prvních lekcí a tak předem odbourat jejich případné obavy z pohybu na bruslích.

V čem je in-line bruslení tak atraktivní? Proč by to lidé měli zkusit?

Lidé, co mě znají, by Vám řekli, jak popisuji své pocity z in-line bruslení. V létě jezdím na bruslích obden a často se mi stává, že mi během jízdy zazvoní telefon. Na otázku, copak dělám, jim s oblibou odpovídám: Hádej, mám při tom vítr ve vlasech!:-) většina odpoví: Jezdíš na in-linech!:-) Pokud se tedy se mnou někdo dá do hovoru o in-line bruslení a není zrovna odpůrcem sportu, tak v něm obvykle probudím touhu si to vyzkoušet. Co následuje? Rozděluji lidi, kteří in-line zkusili, do dvou skupin. Na ty, kdož si tento sport zamilují a naopak ty, pro které bude sportem, jež je nezaujal. Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo a to znamená, že jsou i lidé, pro které jsou in-liny doplňkovým sportem nebo občasnou aktivitou pro zpestření.

Závěrem tedy říkám: Lidé zkuste to!!!

Kde vás můžou potenciální klienti na bruslích potkat? Máte oblíbené trasy i mimo Prahu?

Můžou mě potkat všude tam, kde je alespoň trochu zeleno a sjízdný povrch pro in-liny. K mým nejoblíbenějším trasám patří okruh začínající ve Stromovce pokračující  přes 2 přemostění k
cyklostezce pod ZOO v Tróji, kde je možné se vydat jedním směrem k mostu Barikádníků a druhým končícím v ulici V zámcích (směr Kralupy n.V.). Velmi ráda jezdím s klienty do Modřan, kde jsou některé úseky vhodné pro úplné začátečníky. Třetí oblíbenou tratí je, samozřejmě všem bruslařům známá, Ladronka v Praze-Břevnově.

Pokud jde o trasy mimo Prahu, tak těch je opravdu mnoho. V nejbližších týdnech se chystám do Poděbrad a na Lipno. Občas se projedu na automotodromu v Brně nebo na severu Moravy, odkud pocházím. Letos o prázdninách vyrazím i za hranice ČR, pravděpodobně k Rakouským jezerům (http://www.wild-cat.cz/clanek/37-zell-am-see-bajecne-brusleni).

Co vzkazujete bruslařům nováčkům?

Pokud je ve vás alespoň trochu chuti a odvahy, tak neváhejte a vyzkoušejte, jaké to je, cítit vítr ve vlasech:-)

A závěrem bych chtěla poděkovat svým klientům za jejich píli, snahu a spoustu milých slov, která jsou pro mne tou největší odměnou! A samozřejmě můj velký dík patří také Lukáši Žďárskému, který mi umožnil prostřednictvím www.mujinstruktor.cz, kontakt se svými klienty, z nichž se velmi často stávají moji přátelé.

Profil Reginy najdete zde

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.