Týden inline bruslení

V druhém červnovém seriálu vás seznámíme se stále populárnějším inline bruslením.

Nikoho už při procházce parkem nepřekvapí, když kolem nadzvukovou rychlostí proletí „blázen“ na kolečkách, obratně se proplete mezi kolemjdoucími a než se nadějete, zmizí vám z dohledu. Svědčí to o tom, jak moc je in-line nebo li kolečkové bruslení rozšířenou aktivitou a to hlavně ve větších městech, která pro tento dynamický a pohodový sport poskytují kvalitní terén. Není divu, bruslení je nejen zábavné, ale je také velmi prospěšné pro fyzickou kondici.

Bruslení a jeho výhody

Inline nezatěžuje klouby tolik jako ostatní aerobní sporty, ve srovnání s během, způsobuje méně než 50 procent nepříznivého dopadu na klouby a během 30 minut bruslení spálíte až 450 kalorií a čím rychleji bruslíte tím se kalorie spalují snáze. Bruslení je oproti jízdě na kole nebo běhu snadnější a přirozenější pro postavení kyčlí a stehenní svaly, rozvíjí šlachovité svaly v celé horní části nohou, hýždí, kyčlí a v dolní části zad. Svaly v horní části paže a ramena jsou také posilovány při energetickém vychylování a kmitání rukou v průběhu bruslení. Obecně se jedná o aktivitu s minimálními následky na klouby a pohybový aparát.

Trocha historie pro začátek

První kolečkové brusle vynalezl v roce 1760 Belgičan John Joseph Merlin. Tyto brusle se však mezi veřejností moc neujali. V roce 1863 tak přichází James Plimpton s tzv. Rocking bruslemi s vylepšenými kolečky umožňující změnu směru. Mezi lidmi se tyto brusle ujaly, jelikož lépe zatáčely a umožňovaly tak vyhýbání se překážkám v cestě. V roce 1937 vzniká Asociace kolečkových bruslích, která prosazuje zájmy bruslařů a nabízí hodiny pro veřejnost. Hlavně díky této asociaci se bruslení dostává do povědomí široké veřejnosti. Inline se pozvolna vyvíjí z rekreačního sportu ve sport soutěžní. První olympijským sportem v této kategorii se stává v roce 1992 hokej na kolečkových bruslích. Dalšími sporty využívající kolečka jsou např. rychlobruslení, krasobruslení nebo roller derby.

Autor: Kristýna Vobecká

Do diskuze zatím nebyl žádný komentář vložen.