Díly v seriálu

"...Zumba čerpá zejména z rychlých tanců jako je salsa, mambo, merengue, flamenco či tango. Pointou celého cvičení, pokud se to tak dá Zumba vůbec nazvat, je zpotit se, vyřádit, spálit kalorie, vytvarovat si postavu a přitom všem se cítit jako na taneční párty..."

Reklama

Reklama

Zumba: cvičení nemusí být jenom dřina

Co se skrývá pod tímto exotickým v poslední době hojně používaným slovem? Nejedná se o žádnou vojenskou akci ani novou dívčí skupinu. Jde o nový druh cvičení, které spojuje taneční a posilovací prvky a to vše za doprovodu latinsko-amerických rytmů. Zumba čerpá zejména z rychlých tanců jako je salsa, mambo, merengue, flamenco či tango. Pointou celého cvičení, pokud se to tak dá Zumba vůbec nazvat, je zpotit se, vyřádit, spálit kalorie, vytvarovat si postavu a přitom všem se cítit jako na taneční párty. Lekce Zumby trvá zpravidla 60 minut a po jejím ukončení by každý Zumbo-nadšenec měl odcházet příjemně unavený, ale přitom nabitý pozitivní energii. V jedné lekci se střídají pomalejší posilovací pohyby s rytmickými tanečními kroky a to vše je nenásilnou formou zakomponovano do tanečních sestav čerpajících z různých tanců. Cílem autorů tohoto cvičebního programu je donutit vás zapomenout na to, že vlastně cvičíte. Lekce Zumby je vystavěná tak, že na začátku instruktorka volí pomalejší sestavy na rozehřátí a pozvolna přidává na intenzitě, zhruba v půlce lekce přichází nejsvižnější sestava a poté se opět ubírá na intenzitě. Právě díky střídání pomalých a rychlých pohybů je toto cvičení ideální pro hubnutí a kardiovaskulární systém.

Historie

Zakladatelem Zumby je známý kolumbijský fitness trenér Beto Perez, který si jednoho dne zapomněl vzít na svoji pravidelnou lekci aerobiku kazetu s hudbou, a aby předešel zrušení hodiny, pustil svou oblíbenou kazetou s latinskými rytmy a celou lekci zimprovizoval právě na základě prvků latinsko-amerických tanců. Během krátké doby se staly jeho lekce nejoblíbenějšími široko daleko a on tak položil základy novému cvičebnímu konceptu originálně nazvanému Zumba Fitness-Party! Po raketovém úspěchu v Kolumbii přiváží Beto svůj koncept do USA, kde se spojuje se dvěma podnikateli a zakládají společnost Zumba s ambicemi dobít tímto cvičením celý svět, což se jim později nejen díky veleúspěšnému prodeji DVD s tímto tancem povede. Vzniká Zumba akademie zaměřená na odborné školení trenérů a na počátku tohoto roku se můžou do rytmu Zumby vrtět lidé ve více než 100 zemích světa, což podle stránek Zumby dělá každý týden až 7 milionů lidí.

Co na sebe

Na lekci Zumby si vystačíte s jakýmkoliv pohodlným sportovním oblečením, ve kterém se cítíte příjemně. Instruktoři Zumby nosí speciální oblečení značky Zumba, které si můžete koupit na internetu i vy a sortiment je opravdu široký. Obvykle se jedná o upnuté vršky a podprsenky odhalující břicho, volnější kalhoty nebo kraťasy a různé mikiny na zip s kapucí i bez. A základem jsou samozřejmě pohodlné sportovní boty, ručník, láhev s vodou a možná oceníte i praktické potítko na ruku.

Podle náročnosti se můžete setkat s různými druhy Zumby a záleží pouze na vás, jak jste tanečně nadáni a jakou obtížnost zvolíte:

Zumba Basic Steps Level 1 – základní kroky zumby, vhodné pro začátečníky.

Zumba Basic Steps Level 2 – rychlejší a náročnější cvičení s více tanečními kroky.

Zumba Gold – Zumba určená starším nebo obézním lidem a vyžaduje mírnější přístup při cvičení.

Zumba Toning – kombinace posilovacích a tanečních prvků za účelem spalování kalorií a zároveň tvarování těla, při cvičení se používají malé činky.

Aqua Zumba – Zumba provozovaná ve vodě, vhodná například pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace.

Zumbatomic – cvičení určené dětem od 4 let do 12 let. V České republice existují také kurzy, které jsou určené i starším dětem.

Autor: Kristýna Vobecká

Jiřina

16.12.2011

Zumba ve vodě je taky dřina

Zumba ve vodě je sice dřina ale za to o mnoho lepší zážitek než na souši:)
---> http://zumbasmartinou.cz/

reagovat